Uroczysta sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego

W dniu 9 czerwca w Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Krośnieńskiego z okazji 10 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Krośnieńskim, a XVII Dzielnicą Budapesztu.

Po wysłuchaniu hymnów Węgier i Polski, starosta Jan Juszczak przedstawił 10 letnią historię współpracy obydwu samorządów. Starosta pokrótce przedstawił szeroki zakres spotkań, kontaktów jakie miały miejsce w różnych dziedzinach życia na przestrzeni tych lat. W ramach wzajemnej współpracy samorządy organizowały wymianę wystaw artystów malarzy, rzeźbiarzy i innych twórców rękodzieła artystycznego. Wysyłano i przyjmowano chóry, zespoły wokalne, taneczne oraz orkiestry. Dzięki wystawom mieszkańcy powiatu mieli okazję poznać sztukę węgierską. Wymiana odbywała się także w zakresie sportu i turystyki.

Wystąpienie starosty Jana Juszczaka zakończyła prezentacja multimedialna zawierająca dokumentację fotograficzną wszystkich wydarzeń które miały miejsce w ciągu tych 10 lat współpracy.

Kolejnym punktem sesji było podpisanie aktu odnowienia umowy o współpracy. W imieniu Burmistrza XVII Dzielnicy Budapesztu umowę podpisali Wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath. Ze strony Powiatu Krośnieńskiego umowę parafowali  Starosta Krośnieński Jan Juszczak i Wicestarosta Adolf Kasprzyk.

Uroczysta sesja była także okazją do uhonorowania osób, które wniosły duży wkład w rozwój polskiej kultury. Statuetki z wizerunkiem patrona powiatu św. Józefa Sebastiana Pelczara, które wręczane są podczas Dnia Działacza Kultury tym razem otrzymali Andras Busko i Kelemen Sandor. Szczególne podziękowania skierowano na ręce Ilony i Marka Olejników, którzy od początku wzajemnych kontaktów uczestniczą we wszystkich spotkaniach i pełnią rolę tłumaczy oraz nieocenionych przewodników.

Podczas uroczystej sesji wystąpili: zespół „Pogórzanie’ z Głowienki oraz Daria Samborowska z Chorkówki i Adam Gonet ze Zręcina.