1 marca – Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych!

1 marca 2019 r. w Zespole Szkół w Jedliczu odbyły się obchody Dnia Patrona. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ w tym dniu w całej Polsce obchodzi się uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Uczniowie  szkoły przedstawili  spektakl słowno – muzyczny poświęcony 100 – leciu Niepodległości Polski, ale przede wszystkim Patronowi, czyli dziejom Armii Krajowej.

W trakcie uroczystości głos zabrał żołnierz AK Stanisław Pomprowicz, który podziękował całej społeczności szkolnej za wzruszającą uroczystość, przekazał także kilka osobistych wspomnień. Przede wszystkim mówił jednak o pochodzeniu pojęcia Żołnierze Wyklęci (Niezłomni).  W dalszej części spotkania wypowiedziała się Stanisława Wołtosz – łączniczka działająca w AK.

Wystąpienie rozpoczęła, jako świadek historii, od opowieści o swoich przeżyciach wojennych. Gdy miała 17 lat została przyjęta do organizacji. Przenosiła nielegalne czasopisma. Niestety, pewnego dnia nastąpiła „wsypa”. Udało jej się ostrzec brata, ona jednak  wraz  z ojcem i bratową dostali się w ręce gestapo. Pani Stanisława zaapelowała do wszystkich młodych ludzi, by pamiętali o tysiącach, czasem bezimiennych, bohaterów, którzy poświęcili się za naszą Ojczyznę.